zaloguj   |   załóż konto
środa, 5 listopada 2014

"Domek z Piernika" w tortownia.pl

Konkurs z historią


Pora jesieni to w tortownia.pl zawsze ustalenia i emocje związane z przygotowaniem konkursu na domek z piernika. I to od zawsze. Tortownia.pl powstała jesienią 2006 roku. Już przed kolejnymi świętami Bożego Narodzenia, w 2007 wpadłam na pomysł zabawy w dekorowanie piernikowej chatki. Konkurs miał zachęcać rodziny i przyjaciół do wspólnego spędzania czasu wśród magicznych korzennych zapachów, czerpania przyjemności z wykonywania słodkich dekoracji... i tak jest do dziś, choć poziom techniczny i artystyczny zgłoszeń z roku na rok coraz bardziej nas zaskakuje!

Konkurs Domek z Piernika 2014

Postanowiliśmy podsumować wszystkie dotychczasowe edycje i oto kilka słów o historii konkursu "Domek z Piernika".

O pierwszej edycji mamy najmniej danych w swoim archiwum. Miała ona, bardziej niż kolejne, kameralny charakter. Pasjonatów słodkich dekoracji było przecież w Polsce nieporównywalnie mniej. Pamiętamy, że w nagrodę można było zdobyć foremkę do pieczenia i zgłoszono 25 prac.

W kolejnych latach liczba zgłoszeń rosła w ogromnym tempie: 58 domków w 2008 i aż 210 w 2009. Konkurencja stawała się coraz większa, nagrody coraz bardziej atrakcyjne, a my zastanawialiśmy się jak na 100% weryfikować autentyczność prac. Wpadliśmy na pomysł, żeby do regulaminu konkursu dodać zapis o konieczności sfotografowania gotowej budowli ze specjalnie zaprojektowanym przez nas znaczkiem, który miał się zmieniać przy każdej kolejnej edycji.
W pierwszych trzech latach, drukowaliśmy znaczki na papierze jadalnym, jednak kontrowersje związane z koniecznością zamówienia takiego znaczka w naszym sklepie (ponoszenia kosztów przesyłki), spowodowały, że od ubiegłego roku znaczek wystarczy wyciąć ze specjalnej ulotki, którą wysyłamy z zamówieniem ze sklepu tortownia.pl i udostępniamy na stronie konkursu do pobrania. Tak będzie i tym razem, podczas ósmej edycji.

znaczki konkursku Domek z Piernika

Ewolucja konkursu to także zmiany w sposobie głosowania. Początkowo decyzja należała wyłącznie do internautów. Jednak w dobie popularności blogów i konkursów internetowych okazało się, że publiczne głosowanie nie budzi już zaufania. Swoją drogą, to ciekawe, bo kiedy wymyślałam konkurs, taki sposób wyłaniania zwycięzców zdawał się być najbardziej obiektywnym z możliwych. Po tych kilku latach uczestnicy konkursu mają większe zaufanie do jury. Zapraszamy do niego osoby o różnym guście, przywiązujące wagę do różnych aspektów wykonania prac. Do trzech pierwszych miejsc dodaliśmy jednak nagrodę publiczności, wyłanianą na zasadzie głosowania online. Uwielbiam nasz konkurs między innymi za to, że zmienia się pod wpływem opinii uczestników.

W ostatniej edycji pojawiły się też inne kontrowersje: padało pytanie czy domek z piernika musi mieć kształt chatki czy może przybierać bardziej skomplikowane formy. Pamiętajmy, że konkurs ma być przede wszystkim wspaniałą zabawą, a ograniczanie kreatywności zdecydowanie nie jest w naszym stylu :) Odpowiedź jest więc jednoznaczna: domek rozumiemy jako budowlę. UWAGA! Nie znaczy to jednak, że domki o tradycyjnym wyglądzie chatki ze skośnym dachem nie mają szans!

Dla mnie osobiście najprzyjemniejszym momentem konkursu są obrady jury. I to nie tylko dlatego, że spotykamy się w Café tortownia.pl :) Pamiętam jak w zeszłym roku burzliwie dyskutowałyśmy. Żadna z nas, członkiń jury, nie znała oceny internautów, statystyki były objęte tajemnicą! Choć są ściśle określone kryteria, wg których podejmujemy decyzję, a do dyspozycji oprócz zdjęć, mamy też opisy prac, wybór naprawdę nie jest łatwy. W zeszłym roku każda z nas miała swoje typy i, choć udało nam się osiągnąć konsensus, żałowałyśmy, że wielu wspaniałych prac nie mogłyśmy wyróżnić. Mam nadzieję, że uczestnicy poprzednich edycji, którym nie udało się stanąć na podium, nie zrażą się i już w tym roku będą ponownie próbować swoich sił!

Warto przypomnieć, że do konkursu wystarczy zgłosić się za pośrednictwem Internetu, a nagrody wysyłamy pod wskazany adres w Polsce. Nie ma więc konieczności przyjeżdżania do Warszawy, jak podczas Otwartego Festiwalu Tortów Artystycznych.

W jury konkursu "Domek z Piernika" do tej pory zasiadały:


Na koniec, kilka ciekawostek:

  • Wiecie, że przy poprzedniej edycji pomyliliśmy się w obliczeniach? Pisaliśmy, że to edycja szósta, a w rzeczywistości był to już siódmy Domek z Piernika w historii tortownia.pl. Zatem tortownia.pl będzie obchodziła 10 urodziny za rok, a jej młodszy brat, konkurs "Domek z Piernika", za dwa lata :)
  • Do wszystkich dotychczasowych edycji zgłoszonych zostało 931 prac.
  • Prawie 25 tysięcy internautów przyznało ponad milion trzysta punktów wybranym przez siebie pracom (warto zaznaczyć, że od pierwszej edycji strona głosowania jest zabezpieczona przed, niedozwolonym, automatycznym oddawaniem głosów)
  • Wartość nagród stale rosła, od 146 zł w 2007 roku do prawie 3000 złotych w ostatnich latach

Dotychczasowi partnerzy konkursu Domek z piernikaKomentarze (1)


kulka79, 16 grudnia 2017
Czy w tym roku (2017) jest konkurs na domek z piernika? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji.

Aby dodać swój komentarz - zaloguj się ».
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto »

Agnieszka Klimczak

Założycielka i właścicielka tortownia.pl, Dyrektor Akademii tortownia.pl. Ukończyła szereg specjalistycznych szkoleń cukierniczych w Wielkiej Brytanii oraz program FBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Jest także autorką publikacji w branżowej prasie cukierniczej oraz wydawcą i redaktorką merytoryczną książek o dekoracjach w języku polskim.


W Akademii tortownia.pl prowadzi szkolenia:


Indywidualne konsultacje: zakładam słodką firmę

Styl angielski od podstaw

Bukiet babeczek - dekoracje wyciskane z kremu

Profesjonalny nauczyciel - dekoracje i cukiernictwo
 Przeczytaj też:


Jurorem być...

Otwarty Festiwal Tortów Artystycznych 2015

Jak zaprojektować artystyczne wypieki

Debata: Cukiernicy kontra Dekoratorzy

Kumulacja pozytywnej energii,


Kategorie: wydarzenia, słodkie opowieściSzukaj

Kategorie
Autorzy

Agnieszka
Klimczak

Tadeusz
Branecki

Bożena
Sikoń

oraz goście »

Archiwum bloga