Poznaj czwartą siostrę. Na imię jej Ruby.
Chcesz dowiedzieć się więcej o rubinowej czekoladzie? Zapraszamy!
Ostatnie takie odkrycie na rynku czekolady miało miejsce w latach trzydziestych XX wieku. Wówczas podobno zatrudniony w Nestlé, Max Rudolf Morgenthaler (ten sam chemik, który stworzył kawę rozpuszczalną), szukając zastosowania dla masła kakaowego (zostawało go sporo podczas produkcji wcześniej znanych czekolad) udoskonalił sposób mieszania tego tłuszczu z mlekiem w proszku i tak do deserowej i mlecznej dołączyła biała czekolada.

A dziś, prawie sto lat później, jesteśmy świadkami kolejnego ekscytującego przełomu: narodzin czekolady rubinowej. Belgijski producent, Barry Callebaut, opracował innowacyjną metodę wytwarzania czekolady z czerwonych owoców kakaowca, w taki sposób, że:
- Czekolada rubinowa zachowuje ich naturalny czerwono-różowy odcień, tak, tak, ta czekolada nie zawiera dodatkowych barwników
- i ma niepowtarzalny, zupełnie inny niż znane nam dotąd czekolady, orzeźwiający, lekko owocowy smak
Znam osobę, która, będąc nieświadomą tego odkrycia, była przekonana, że to czekolada aromatyzowana, truskawkowa. I faktycznie, barwą i smakiem może delikatnie przypominać czekoladowo-owocowe słodycze albo lody truskawkowe. W rzeczywistości to jednak zupełna nowość.
Na stronie Callebaut, przygotowanej dla rzemieślników i szefów kuchni czytamy [tłum. własne]:
"Dzięki rubinowej czekoladzie, spełnisz hedonistyczne pragnienie zaspokojenia wszystkich zmysłów i oczarujesz nowe pokolenie konsumentów - szczególnie milenialsów - którzy balansują między zdrowym trybem życia a poszukiwaniem ekstremalnych przyjemności".
Skąd się bierze rubinowa czekolada?
Swoją zaskakującą barwę i smak czwarta czekolada zawdzięcza rubinowym ziarnom. Po długich latach badań i eksperymentów, eksperci Callebaut, we współpracy z naukowcami z Jacobs University w Bremen, opracowali unikalną metodę wytwarzania czekolady, w której udaje się zachować ten niepowtarzalny kolor i kwaskowy smak.
Oczywiście o samym procesie powstawania rubinowej czekolady wiemy niewiele, albo prawie nic (podejrzewam, że jest teraz najpilniej strzeżoną cukierniczą tajemnicą). Na stronie producenta czytamy, że rubinowe ziarna rosną w różnych krajach, jak Brazylia, Ekwador i Wybrzeże Kości Słoniowej, ale ich kolor nie zależy ani od miejsca pochodzenia ani od gatunku. Znajdziemy tylko lakoniczną informację, że o "rubinowości" ziaren decydują występujący naturalnie przodkowie.
Czy to oznacza, że rubinowe ziarna kakaowca są jak czterolistna koniczyna?
Rubinową czekoladę oficjalnie zaprezentowano w Szanghaju, 5 września 2017 roku i od tego czasu była już w Polsce dostępna w postaci gotowej do spożycia, w formie batoników KitKat i eleganckich tabliczek dostępnych w cukierniach Sowa.

Teraz wchodzi do sprzedaży w formie kaletek, gotowych do eksperymentowania i produkcji. Możesz ją więc od razu wypróbować samodzielnie (w sklepie tortownia.pl dostępna jest w 400g opakowaniach) albo podczas szkoleń w Akademii tortownia.pl
Jak używać rubinowej czekolady?
I tu, w sposób naturalny, rodzi się pytanie w jaki sposób wykorzystywać czekoladę rubinową? Ma średnią płynność (trzy kropelki). Tak jak inne rodzaje czekolady, poddaje się ją procesowi temperowania (krzywa temperatur: 43-45st.C, 26 st. C, 28,5-29 st. C), a potem można stosować do wylewania form, tworzenia trufli, nadzień, musów, polew... uzyskując, jakże ciekawą (i atrakcyjną dla konsumentów), różową barwę i lekko owocowy, orzeźwiająco-kwaskowy smak.
Producent poleca:
- stosowanie czekolady w czystej postaci (do pralin, tortów i deserów)
- do nadzień i polew wykorzystywać tłuszcz (a nie śmietankę, jak w ganaszu), żeby delikatny owocowy posmak nie tracił intensywności
Wymienia też całą gamę smaków, z którymi Ruby bardzo dobrze się komponuje:
- pieprz, curry, cynamon, wanilia, piernik, imbir, czarny sezam, kurkuma,
- mięta, wasabi, bazylia, szafran, rozmaryn,
- miód, karmel, syrop klonowy,
- różowy szampan, cava rosé, piwa owocowe, piwo Gueuze, sake, Gin, koniak, whisky, rum,
- zielona i czarna herbata, kawa,
- migdały, orzechy włoskie, orzechy makadamia, popcorn,
- cytryna, limonka, liczi, morela, ananas, kokos, czerwone owoce, mango, marchew, pomidor,
- camembert, roquefort, sos sojowy, octy balsamiczne, olej sezamowy,
- czekolada ciemna i Gold
Ja chyba zacznę najprościej: od różowej fontanny czekoladowej na urodzinach córki :).
A Ty? Masz już pomysł jak wykorzystasz ten innowacyjny produkt?
Zobacz także:
Czekolada dostępna w sklepie tortownia.pl: Calebaut
Książka: "Tajniki Czekolady": https://www.tortownia.pl/sklep,5904,7,Tajniki_Czekolady_Mark_Tilling.html
Czekoladowe szkolenia w Akademii tortownia.pl: https://www.tortownia.pl/akademia,szkolenia,czekolada?tematyka=5
Przepisy: https://www.callebaut.com/pl-PL/czekolada-przepis?keywords=ruby
Film o temperowaniu (w języku angielskim): https://www.youtube.com/watch?v=F72K1s8Zph8
Wykorzystałam zdjęcia Barry Callebaut i własne.
Komentarze (0)
Aby dodać swój komentarz - zaloguj się ».
Nie masz jeszcze konta? Załóż konto »
![]() | Agnieszka KlimczakPodpowiadam (przyszłym) właścicielkom "słodkich" firm jak godnie zarabiać i prowadzić firmę w zgodzie ze sobą. Pomogłam już setkom pasjonatów i zawodowych cukierników. Jako praktykująca od lat nauczycielka i świetna słuchaczka, umiem wspierać w rozwoju i trafnie identyfikować potrzeby. Wiem, że rozwiązania idealne nie istnieją. Ale są drogi na skróty. Wiem które warto wybierać, a których lepiej unikać. Moją największą pasją jest dzielenie się tą wiedzą.Przez kilkanaście lat własnej działalności gospodarczej (m.in. kawiarnia i pracownia tortów artystycznych) oraz dzięki doświadczeniu pracy na etacie, ukończonym studiom, kursom, szkoleniom, przeczytanym książkom i wnikliwej obserwacji rynku, zyskałam solidną wiedzę i potężną dawkę doświadczenia. Byłam dyrektorką i nauczycielką Akademii tortownia.pl. Jestem także autorką publikacji w branżowej prasie cukierniczej oraz wydawcą i redaktorką merytoryczną pierwszych w Polsce książek o dekoracjach cukierniczych. Skończyłam studium podyplomowe Mazowiecka Akademia Firm Rodzinnych (Family Business Academy) w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Firmę tortownia.pl prowadzę od 2006 roku. Więcej informacji o mnie... |
W Akademii tortownia.pl prowadzi szkolenia:

Kurs online: SŁODKA FIRMA bez obaw przed formalnościami i konkurencją

Indywidualne konsultacje: zakładam słodką firmę
Przeczytaj też:

Skąd się wzięło Halloween?

Faworki karnawałowe

SUGAR fairy tales

Prawdy i mity o czekoladzie

Zamieszanie w kolorach
Kategorie: słodkie opowieści, przepisy, cukiernictwo, baza wiedzy: solidne rzemiosło
- od pasji do profesji: moja słodka firma
(16) - przepisy, cukiernictwo
(8) - dekoracje cukiernicze
(20) - wydarzenia
(6) - słodkie opowieści
(19) - baza wiedzy: solidne rzemiosło
(19)
2023
(1) 2022
(1) 2021
(5) 2020
(1) 2019
(1) 2018
(5) 2017
(3) 2016
(2) 2015
(11) 2014
(6) 2013
(2) 2012
(1) 2011
(1) 2010
(2) 2007
(8)